Autor: Matouš Semerád - Pavel Taibl
Publikováno dne: 31. 03. 2022

Karlova čp. 165, Praha 1 – Staré Město, ZAV 2021/23

Období spojené s epidemií coronaviru a z něj vyplývajících omezení využila řada soukromých investorů k realizaci připravovaných staveb nebo jejich rekonstrukcí. Příkladem jedné z těchto realizací je rekonstrukce měšťanských domů čp. 165 v Karlově ulici na Starém Městě pražském, v jejichž jádru se nachází pozůstatky románského dvorce z počátku 13. století (Obr. 1).

Archeologický výzkum se zde soustředil na terénní zásahy související s vybudováním dvorní vestavby (zastřešením dvora), nového schodiště do suterénu, retenční nádrže a výtahové šachty.

Obrázky k textu

Kliknutím obrázek zvětšíte.

Autor: František Flek - Jan Havrda
Publikováno dne: 29. 03. 2022

Archeologické doklady kontaktů středověkých Čech a Kyjevské Rusi

Při archeologických výzkumech v Praze bývají nalézány přesleny vyrobené z výjimečného materiálu, jehož původ je nutno hledat na území dnešní Ukrajiny. Tyto nálezy - setrvačníky používané při výrobě příze pro následné tkaní látky - dokládají obchodní kontakty přemyslovských Čech s raně středověkými obchodními a výrobními centry na území současné severní Ukrajiny. Přesleny byly vyrobeny z načervenalé ovručské břidlice, jejíž ložiska se nacházejí v okolí města Ovruč v Žitomirské oblasti, asi 150 km severozápadně od Kyjeva. 

Obrázky k textu

Kliknutím obrázek zvětšíte.

Autor: odbor archeologie NPÚ
Publikováno dne: 03. 01. 2022

PF 2022

Archiv