Autor:
Publikováno dne: 08. 10. 2014

Archeologové a památkáři z NPÚ, ÚOP v hl. m. Praze zvou na první český Mezinárodní den archeologie 18. října 2014

Co to je archeologie? Jak pracuje archeolog a co všechno zkoumá? A k čemu nám to je vlastně dnes dobré? Nejen na tyto otázky Vám odpoví Mezinárodní den archeologie, který se letos koná vůbec poprvé i v České republice! Akci spolupořádají pražská archeologická pracoviště v sobotu 18. října od 9 hodin v prostorách Univerzity Karlovy, Celetná 20 v Praze 1 a odpoledne také na půdě dalších zúčastněných institucí a objektů.

Přijďte i Vy oslavit svátek nejdobrodružnější vědy!

Národní památkový ústav v zastoupení svého územního odborného pracoviště v hlavním městě Praze Vás společně s organizátory a spolupracujícími institucemi zve na Mezinárodní den archeologie (http://denarcheologie.cz/), který se koná dne 18. 10. 2014 v Praze.

Národní památkový ústav zde bude prezentovat práci svých archeologických pracovišť. Formou komentované prohlídky na archeologickém výzkumu staroměstského Klementina Vás naši odborníci seznámí s jeho průběhem a novými objevy. Den otevřených dveří na výzkumu proběhne od 10.00 do 12:30 v areálu Klementina, Mariánské náměstí 190/5, Praha 1 – Staré Město (sraz zájemců v každou celou hodinu na nádvoří objektu vedle haly služeb, vstup do objektu je z Mariánského náměstí nebo z Karlovy ulice, vchod z Křižovnické ulice je dočasně uzavřen).

Kontaktní osoba pro komentovanou prohlídku: Mgr. Anna Žďárská
tel.: 724 284 208, e-mail: zdarska.anna@npu.cz
Kontakt za NPÚ: PhDr. Jaroslav Podliska, Ph.D.
NPÚ, ÚOP v hl. m. Praze, Na Perštýně 12/356, Praha 1
tel.: 234 653 132
mob.: 602 230 289
e-mail: podliska.jaroslav@npu.cz
web: www.npu.cz; www.archeopraha.cz

PROGRAM:

Filozofická fakulta UK, Celetná 20, Praha 1

9:00–13:00 – archeologický výzkum pro nejmenší, dokumentace pravěkého hrobu, archeologická laboratoř, určování stáří nádob, ražba keltských mincí, drcení a mletí obilí a pravěká kuchyně, tkaní na stavu i s karetkami a výroba textilu, výroba přeslenů a šperků, ukázky archeologických nálezů, „Namaluj pravěk“, za bohy starého Egypta, hieroglyfická písařská dílna, rytecká dílna staroegyptských skarabů, multimediální projekce, informační tabule, 3D prezentace archeologických objektů s aplikací (pohřeb, nádoba, pravěká vesnice) - Android tablety a smartphony s sebou! Prezentace archeologických výzkumů a práce.

Další místa v Praze:

10:00, 11:00, 12:00 – Klementinum - Den otevřených dveří na archeologickém výzkumu v areálu pražského Klementina, Mariánské náměstí 190/5, Praha 1 – Staré Město (sraz zájemců na nádvoří objektu vedle haly služeb)

  • GPS: 50°05'11"N 14°24'59"E

13:00-17:00 - Pražský hrad – komentovaná prohlídka s archeologem (více viz www.arup.cas.cz)

13:30 – Národní galerie v Praze – Palác Kinských (Staroměstské nám. 12, Praha 1) – komentovaná prohlídka expozice „Umění Starověku“ (více viz http://ukar.ff.cuni.cz)

14:00 – 18:00 – Muzeum hl. m. Prahy (Florenc) – „Dotkni se archeologie“ (více viz www.muzeumprahy.cz)

15:00 – Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur – komentovaná prohlídka výstavy „Země černých faraonů“ (vstupné zdarma)

Od 14:00 do večera – Archeopark Liboc – „Podzimní středověká slavnost“ (www.archaia.cz).

Mimopražské dění:

Kutná Hora – Sedlec – komentovaná prohlídka Sedleckého kláštera a karneru Všech Svatých s archeologem (více viz www.arup.cas.cz).

Na Mezinárodním dni archeologie spolupracují:

Ústav pro klasickou archeologii FF UK, http://ukar.ff.cuni.cz

Český egyptologický ústav FF UK, http://egyptologie.ff.cuni.cz

Ústav pro archeologii FF UK, http://uprav.ff.cuni.cz

Národní muzeum, www.nm.cz, www.archeologienadosah.cz

Národní galerie Praha, www.ngprague.cz

Muzeum hlavního města Prahy, www.muzeumprahy.cz

Archeologický ústav AV ČR, Praha, v.v.i., www.arup.cas.cz

Archaia, o. p. s., www.archaiapraha.cz/praha-cs