Autor: Andrea Holasová
Publikováno dne: 17. 01. 2019

Cyklus o pražské archeologii v Městské knihovně překonává očekávání pořadatelů

Se zcela mimořádným zájmem posluchačů se setkala přednáška vedoucího odboru archeologie pražského pracoviště NPÚ Jaroslava Podlisky Archeologie pražského podhradí, kterou v úterý 15. ledna 2019 proslovil v klubovně Městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí. Klubovna MK se čtyřiceti místy nestačila náporu asi osmdesáti příchozích, mezi nimiž nechyběli kolegové archeologové a památkáři, ale především zájemci z řad veřejnosti, čímž ukázali, že archeologie v záplavě dalších nabízených atraktivních témat bez problémů v dnešním světě obstojí. Pořadatelé, kteří to neočekávali, umožnili skoro všem příchozím, aby se v klubovně podle prostorových možností usadili, ale velmi naléhavě apelovali na to, aby příště všichni limitní počet míst respektovali a lístky si zajistili včas. Deset minut po ukončení lednové přednášky byly vstupenky na únorovou přednášku Zdeňka Dragouna a Michala Trymla Archeologické dotyky s pražskou románskou architekturouzcela vyprodány.

Obrázky k textu

Kliknutím obrázek zvětšíte.

Autor: Tomasz Cymbalak
Publikováno dne: 19. 12. 2018

Dvě nové publikace ze sousedního Polska

Podzimní knižní trh již tradičně přináší novinky, které se nezřídka ocitají pod vánočním stromkem. Pro milovníky Prahy a dějin středověkých měst tu máme dvě publikace, které letos vyšly u našich severovýchodních sousedů.

Obrázky k textu

Kliknutím obrázek zvětšíte.

Autor: Jan Havrda
Publikováno dne: 12. 12. 2018

Přednášky o pražské archeologii

V Městské knihovně v Praze bude od počátku roku 2019 pokračovat cyklus přednášek o pražské archeologii. Přednášky probíhají v návaznosti na nové vydání knihy Průvodce pražskou archeologií. Na průvodci se významně podílelo osm archeologů z pražského pracoviště NPÚ pod vedením J. Podlisky. Celkem tvoří autorský kolektiv 17 odborníků ze čtyř v Praze působících institucí.

Obrázky k textu

Kliknutím obrázek zvětšíte.

Autor: Andrea Holasová
Publikováno dne: 21. 11. 2018

Průvodce pražskou archeologií vydán podruhé

Druhého, upraveného vydání se dočkala mimořádná a úspěšná odborná, populárně vědecká publikace pro širokou veřejnost Průvodce pražskou archeologií: Památky známé, neznámé i skryté. První kolektivní dílo sedmnácti pražských archeologů, kteří se dlouhá léta systematicky věnují výzkumu české metropole, zaznamenala mimořádný úspěch při svém prvním vydání na konci roku 2017.

Obrázky k textu

Kliknutím obrázek zvětšíte.

Autor: Andrea Holasová
Publikováno dne: 04. 10. 2018

Valentinská brána a staroměstská hradba je objevem roku 2017

Praha počtvrté během pěti ročníků soutěže o Cenu NPÚ Patrimonium pro futuro získává ocenění v jedné z hlavních kategorií. Tentokrát díky výjimečnému objevu archeologa Muzea hlavního města Prahy Petra Starce. Tím je brána sv. Valentina a hradba středověkého opevnění Starého Města pražského z poloviny 13. století odkrytá v suterénu nárožního domu, který se nalézá na rohu Křižovnické a Kaprovy ulice.

Obrázky k textu

Kliknutím obrázek zvětšíte.

Archiv