Autor: Jan Havrda
Publikováno dne: 07. 10. 2016

Při Mezinárodním dni archeologie bude zpřístupněna rotunda sv. Václava

Mezinárodní den archeologie proběhne v České republice již potřetí. Během tohoto neformálního svátku archeologie budou mít zájemci v sobotu 15. října výjimečnou příležitost, navštívit v rámci komentované prohlídky archeologicky objevenou rotundu sv. Václava v Praze na Malé Straně. Kostel se skrývá v útrobách bývalého jezuitského profesního domu, Malostranské nám. čp. 2, dnes sídlo Matematicko-fyzikální fakulty UK.  http://rotunda.pano3d.cz/

Komentované prohlídky zpřístupněné románské rotundy sv. Václava budou probíhat s dr. Jarmilou Čihákovou, která zde vedla precizní archeologický výzkum (psali jsme zde) a současně se podílí na projektu zpřístupnění rotundy (více zde).

Video Zmizelá rotunda sv. Václava - zde.

Vstupenky na prohlídku rotundy budou vydávány v areálu Karolina (Filozofická fakulta UK, Celetná 20, Praha 1), kde bude od 10 do 16 hodin probíhat hlavní část programu Žijeme archeologií!!!, připravená pražskými archeologickými institucemi. Svůj stánek s publikacemi a postery zde bude mít i pražské pracoviště NPÚ.

Program v Praze ►

Cílem organizátorů celorepublikové akce je nabídnout veřejnosti poučení (a možná i zábavu) v archeologických vědách ve větší míře v regionech, a přitom udržet míru aktivit v Praze. Nebylo by to možné bez pomoci nadšených kolegů z nejrůznějších institucí. Program Mezinárodního dne archeologie 2016 pro celou republiku je vyvěšen na http://denarcheologie.cz/a odkazy na jednotlivé akce v ČR lze získat také v Google mapě. Ještě více se dozvíte na Facebooku.

Co je mezinárodní den archeologie a proč se koná?

Mezinárodní den archeologie (MDA) je oslavou archeologie a nadšení z objevování. Každoročně třetí sobotu v říjnu nabízejí archeologické organizace na celém světě archeologický program a aktivity návštěvníkům všeho věku a všech zájmů. Může mít podobu archeologického festivalu pro rodiny, návštěvy archeologické lokality, cvičných vykopávek, přednášek nebo návštěvy archeologa ve škole. Každopádně aktivity a zábavné programy Mezinárodního dne archeologie jsou příležitostí, abyste v sobě i vy objevili vášeň pro minulost.

Organizováním MDA usilulují archeologové o zvýšení povědomí o archeologii tím, že veřejnosti nabízejí možnost zapojení do mnoha různých aktivit. Hlavně je ale MDA oslavou archeologie a zdůrazňuje myšlenku, že archeologie je všude kolem nás.

Poprvé se slavil v USA v roce 2011, rychle však pronikl do zahraničí a v roce 2013 už jej slavilo přes 70 tisíc lidí v různých zemích světa. V roce 2014 se MDA poprvé konal i v České republice.

Zmizelá rotunda sv. Václava

Obrázky k textu

Kliknutím obrázek zvětšíte.